Wydarzenie

Nazwa imprezy: Wystawa "Emancypantki i Patriotki - wizerunki walczących Polek w XIX i XX wieku"
Kategoria imprezy: Historyczne
Miejsce imprezy: Zamość, ul. Zamkowa 2
Data i godzina: 12.09.2018, od 14:00 - 16.12.2018
Organizator: Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum
Kontakt:
[ pokaż dane kontaktowe ]
Strona www: muzeumarsenal.pl
Dodane przez: Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum (33) StarStar
Poinformuj znajomych:

Opis imprezy

Rok 2018 to nie tylko 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Wystawa "Emancypantki i Patriotki - wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku" pokazuje kobiety, które od czasów zaborów prowadziły podwójną walkę: o niepodległość i równouprawnienie. Toczyła się ona na różnych płaszczyznach, wokół których zbudowana jest narracja wystawy. Polki aktywnie angażowały się w działalność niepodległościową: uczestnicząc w powstaniach narodowych, wspierając legionistów w czasie I wojny światowej, prowadząc działalności konspiracyjno – bojową, organizując tajną oświatę, walcząc piórem o zachowanie tożsamości narodowej. Równolegle do tych działań rozwijał się w Polsce ruch emancypacyjny, którego aktywistki działały na wcześniej wymienionych polach. Ostatnia część wystawy opowiada o kobietach, które równie godnie walczyły o drugiego człowieka w czasie II wojny światowej. Temat przedstawiono w ujęciu ogólnym jak i lokalnym. Wystawę wzbogaci kolekcja zabytkowych ubiorów pochodzących głównie z okresu XIX wieku, której twórcą jest Anna Moryto. W kolekcji zawiera się największy w Polsce prywatny zbiór XIX-wiecznych, kompletnych sukien. Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia, które zostaną zaproponowane uczestnikom w formie: wykładów, spotkań i warsztat

Wystawa czynna 12.09. 2018 r. - 16.12.2018 r.

Patronat medialny nad wystawą sprawują: Katolickie Radio Zamość, Polskie Radio Lublin, Tygodnik Zamojski i TVP 3 Lublin.

Wystawa "Emancypantki i Patriotki - wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku" realizowana jest w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i została dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów:

Muzeum Zamojskie w Zamościu Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał kolekcji prywatnych

Informacje dodatkowe

  • Atrakcje dla dzieci
  • Integracja międzypokoleniowa
  • Wydarzenie ogólnopolskie

Mapa miejsca imprezy

Zdjęcia imprezy

Kliknij w miniaturę aby powiększyć zdjęcie

Data dodania imprezy 23.08.2018
Inne wydarzenia dodane przez użytkownika
Liczba odwiedzin: 426 Poleć znajomemu