Wydarzenie

Nazwa imprezy: Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO
Kategoria imprezy: Inne ciekawe
Miejsce imprezy: Wieliczka, Daniłowicza 10
Data i godzina: 07.10.2017, od 07:30 - 21.10.2017
Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Kontakt:
[ pokaż dane kontaktowe ]
Strona www: http://www.muzeum.wieliczka.pl
Dodane przez: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka (35) StarStar
Poinformuj znajomych:

Opis imprezy

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie zapraszają na wystawę  „Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO”, która prezentuje prace powstałe w czasie 19. Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych. Można ją zobaczyć do 21 października 2017 r. w Muzeum na III poziomie kopalni soli.

Tym razem zainspirowały uczestników pleneru dwa górnicze i znane miasta, Wieliczka i Bańska Szczawnica. Znaczenie obydwu tych miast w przeszłości było ogromne: Wieliczka, dzięki bogactwu jaki stanowiła sól, przez wieki wspierała skarbiec królewski a Bańska Szczawnica, dzięki pozyskiwaniu i przetwarzaniu złota i srebra, należała do najbardziej znaczących miast górniczych w Europie. W obydwu, odkryte w średniowieczu bogactwa stały się impulsem do nadania im praw miejskich: Wieliczka otrzymała je w 1289 r. a Bańska Szczawnica w 1250 r.  Cenne zabytki, które posiadają i które są świadectwem wspaniałej przeszłości zostały docenione wpisem na Listę Dziedzictwa UNESCO: wielickiej kopalni soli w 1978 r. i Zamku Żupnego w 2013 r. a Bańskiej Szczawnicy w 1993 r.  Tak ciekawe historyczne dziedzictwo obu miejsc  stanowiło  wdzięczny  temat dla twórczych działań  uczestników pleneru.  

Wystawa prezentuje ok. 100 najciekawszych prac. Co zachwyciło uczestników pleneru? W Wieliczce głównie Zamek Żupny - zabytkowa perła na powierzchni miasta. W Bańskiej Szczawnicy, która jest jednym z najbogatszych w zabytki miast słowackich, zainteresowały: Kalwaria na wzgórzu Scharfenberg, Stary Zamek, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gotycki kościół Panny Marii Śnieżnej z 1512 roku, Pigarska brama, jedyna ocalała z sześciu bram miejskich, barokowa kolumna Świętej Trójcy na placu w centrum miasta, gotycki kościół św. Katarzyny z XV wieku, zabudowania dawnego Kammerhoffu dziś siedziby Słowackiego Muzeum Górniczego oraz widoki tego pięknego i pełnego uroku miasta.

Dzięki projektowi te cenne obiekty dołączyły do, jedynej w swoim rodzaju, dokumentacji miejsc wyjątkowych, tworzonej od lat przez uczestników plenerów.  Warto pamiętać, że plenery są wspaniałą terapią, są okazją do wyjścia z domu i pokonywania ograniczeń, nawiązania nowych znajomości a nawet przyjaźni. Dają możliwość rozwijania talentów plastycznych i poznawania cennych zabytków w Polsce i zagranicą. Zostały one wyróżnione w konkursie Sybilla  „Najciekawsze Wydarzenie Kulturalne 1999 r.” organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę  „Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO” można oglądać do 21 października 2017 r. w Muzeum na III poziomie kopalni soli a następnie w Słowackim Muzeum Górniczym w Bańskiej Szczawnicy.

www.muzeum.wieliczka.pl

Patronat medialny: TVP Kraków, Radio Kraków, Nasze Sprawy, Stowarzyszenie Mediów Polskich, Travel Trade Group, Portal Wieliczkacity.pl

 

Informacje dodatkowe

  • Wstęp płatny
  • Wydarzenie ogólnopolskie

Mapa miejsca imprezy

Zdjęcia imprezy

Kliknij w miniaturę aby powiększyć zdjęcie

Data dodania imprezy 06.10.2017
Inne wydarzenia dodane przez użytkownika
Liczba odwiedzin: 749 Poleć znajomemu