Wydarzenie

Nazwa imprezy: VIII inscenizacja bitwy pod Wopławkami
Kategoria imprezy: Rekonstrukcje
Miejsce imprezy: Karolewo, plac przy kościele, pola Wopławskie
Data i godzina: 19.05.2018, od 10:00
Organizator: Samorząd, instytucje gminy i powiatu Kętrzyn
Kontakt:
[ pokaż dane kontaktowe ]
Strona www: www.gminaketrzyn.pl
Dodane przez: Serwis konik.pl (4959) StarStarStarStarStar
Poinformuj znajomych:

Opis imprezy

Inscenizacjia Bitwy pod Wopławkami - ósma edycja żywej lekcji historii. Historia, która rozgrywała się ponad 700 lat temu.

Zapraszamy Państwa do wędrówki w odległe czasy średniowiecza, do spotkania z księciem Witenesem, z wielkim komturem Henrykiem von Plotzke oraz ich wojskami. Historia, którą opowiemy wydarzyła się naprawdę. Wielu z dziejopisarzy uwieczniło ją na kartach swoich kronik opisując rzeczy straszne. Niestety były to czasy miecza i pożogi, lamentu i smutku, trwogi i konania………. Nieopodal wsi Wopławki jest „Krwawa Góra”, ta góra i jej okolice były świadkiem krwawych wydarzeń w 1311 roku.
Na przedwiośniu, w czasie zapustów, pod Wopławkami doszło do bitwy, okrzykniętej największą bitwą XIV stulecia, stoczonej pomiędzy rycerzami Zakonu Najświętszej Mari Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, dowodzonymi przez wielkiego komtura Henryka von Plötzkau, a wojami litewskimi dowodzonymi przez księcia litewskiego Witenesa. Bitwa, która na parę stuleci została zapomniana przez ludzi i historię, ale dla tej ziemi była ważna. Dopiero w roku 1936, na pamiątkę tego wydarzenia, w 625 rocznicę bitwy, na „Krwawej Górze” ustawiony został kamień z wyrytym wizerunkiem skrzyżowanych mieczy, pod którymi widnieje data 1311. Kamień ten stoi tam do dziś przypominając niezwykłą bitwę i bohaterów średniowiecznych zmagań.

W roku 2011, w 700 rocznicę tego historycznego wydarzenia, z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej przeprowadzona została pierwsza inscenizacja „wielkiej bitwy XIV stulecia”. Powodzenie przedsięwzięcia przerosło oczekiwania organizatorów, którzy po wielu trudach i przy życzliwym wsparciu wielu społeczników zdecydowali się na powtórzenie inscenizacji w kolejnych latach. Ta żywa lekcja historii wpisała się w kalendarz imprez plenerowych Warmii i Mazur.

Informacje dodatkowe

  • Atrakcje dla dzieci
  • Inscenizacja historyczna
  • Integracja międzypokoleniowa
  • Pokazy rycerske
  • Wstęp bezpłatny
  • Wydarzenie wojewódzkie

Mapa miejsca imprezy

Zdjęcia imprezy

Kliknij w miniaturę aby powiększyć zdjęcie

Data dodania imprezy 11.05.2018
Inne wydarzenia dodane przez użytkownika
Liczba odwiedzin: 406 Poleć znajomemu