Wydarzenie

Nazwa imprezy: Pożegnanie lata
Kategoria imprezy: Etnograficzne
Miejsce imprezy: Osiek nad Notecią, ul. Dworcowa 12 89-333 Osiek nad Notecią
Data i godzina: 09.09.2018, od 13:00
Organizator: Muzeum Kultury Ludowej
Kontakt:
[ pokaż dane kontaktowe ]
Strona www: www.muzeum.pila.pl
Dodane przez: Gość (50) StarStar
Poinformuj znajomych:

Opis imprezy

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią zaprasza 9 września 2018 r. na imprezę plenerową "Pożegnanie lata".

Początek imprezy godz. 13.00

W programie:

- pokazy pracy rzemieślników wiejskich

- potrawy chłopskie

- prace domowe: przędzenie lnu, wyrób sieci, gotowanie powideł

- wypiek podpłomyków

– sekcja średniowieczna „Krajka” z Łobżenicy

- pisanie atramentem, lepienie naczyń z gliny

- przejażdżki bryczką

- wystawy czasowe: „Malarstwo i meble od poł. XIX w. do pocz. XX w.”, „Retroryty Romana Terzyka”, „Na desce i szkle malowane - inspiracja sztuką sakralną”

- godz. 13.30 prezentacja prac dzieci i młodzieży, pt. „Obrazki z dawnej wsi – moja inspiracja” oraz prezentacja prac uczestników pleneru, pt. „Skansen moimi oczami…”

- godz. 15.00 wstęp zespołu „Pałuki” z Kcyni

 

Ceny biletów:

ulgowy – 10 zł

normalny – 14 zł

rodzinny – 30 zł

Kasa czynna od godz. 12.00

Zespół "Pałuki" powstał w 1956r. i przez 60 lat istnienia kultywuje kulturę regionu, którego nazwę nosi. U podstawy tego sukcesu leży przede wszystkim niezwykły charakter zespołu - grupy "autentycznej", w prostej linii wywodzącej się z dawnego, tradycyjnego folkloru Pałuk. W skład zespołu pierwotnie wchodzili starzy muzycy, a potem grupa osób śpiewających, i tancerzy. Zespół jest trzy pokoleniowy. W czasie półwiecza przewinęły się całe, liczne rodziny. A jak dorastały dzieci, dołączały do rodziców do sióstr lub braci. Za babciami, czy dziadkami przychodziły wnuki. Do tej pory w zespole są osoby, które będąc dziećmi tańczyły jeszcze pod okiem K. Prillowej. Zespół prezentuje klasyczny ("stary")  repertuar melodii, pieśni i tańca pałuckich, nie wprowadzając do nich żadnych stylizacji. To sprawia, że na najważniejszych imprezach folklorystycznych w kraju - na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel, Śpiewaków, Instrumentalistów ludowych w Kazimierzu czy na Ogólnopolskim Konkursie Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie, na Międzynarodowych Spotkaniach Kapel w Toruniu, Międzywojewódzkich Przeglądach Zespołów Folklorystycznych w Bydgoszczy - oceniany jest bardzo wysoko. W skład zespołu wchodzi grupa śpiewacza, kapela i tancerze. Ogółem 34 osoby. Nagród konkursowych nie sposób zliczy. Jest w tym zasługa pani Renaty Gaj - Kowalskiej kierowniczki zespołu od 1993r. W roku 2006 stanął do konkursu o Medal O. Kolberga. Komisja konkursowa składająca się z etnografów, folklorystów, historyków sztuki, etnochoreografów, etnomuzykologów - przyznała 18 medali na 168 wniosków. Wśród laureatów znalazły się, m.in. Zespół Regionalny "Pałuki" z Kcyni, otrzymując Medal O. Kolberga - "Za zasługi dla kultury ludowej" - przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Ujazdowskiego.

Wystawa prac Romana Terzyka -  artysty plastyka ze Żnina, wykonanych unikatową techniką suchorytu. Autor prac ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. w 1976 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. S. Borysowskiego. Uprawia tradycyjnie rozumiane dziedziny sztuk plastycznych, a od kilku lat poświęcił się rzadkiej metodzie rytowniczej, w której za pomocą igły "wydobywa" obrazy z jednolitej płaszczyzny pokrytej czarnym tuszem.  O stosowanej przez siebie technice autor tak mówił: "To niepowtarzalne doznanie kiedy z czarnej płaszczyzny kompozycji i z pamięci "przychodzą do mnie obrazy".  Retroryty Romana Terzyka tak opisała Urszula Nowicka: "W kompozycjach zauważamy niepoliczalną ilość rytów - kresek o dużej różnorodności i linearnym bogactwie. Ich nasilenie tworzy plamy różnych kształtów, walorów i krawędzi. Wsparte barwą wywołują niepowtarzalne wartości artystyczno-wizualne. Obserwujemy różnorodność kompozycyjną, od walorowych do kontrastowych o różnym nasyceniu, jasności i temperatury barw". Na wystawie prezentowany cykl "Arkadia" w poetycki sposób przedstawia krainę wiecznego szczęścia, która emanuje spokojem i ciszą. Drugi cykl prac pt. "Ikariada" nawiązuje do wykorzystywanego w sztuce motywu upadku Ikara.

Informacje dodatkowe

  • Atrakcje dla dzieci
  • Kuchnia regionalna i tradycyjna
  • Parking bezpłatny
  • Pokazy rękodzieła
  • Produkty rolnictwa tradycyjnego
  • Warsztaty ginących zawodów
  • Wstęp płatny
  • Wydarzenie ogólnopolskie

Mapa miejsca imprezy

Zdjęcia imprezy

Kliknij w miniaturę aby powiększyć zdjęcie

Data dodania imprezy 05.09.2018
Inne wydarzenia dodane przez użytkownika
Liczba odwiedzin: 144 Poleć znajomemu