Wydarzenie

Nazwa imprezy: Konkurs "Tradycyjna palma wielkanocna" 2019
Kategoria imprezy: Etnograficzne
Miejsce imprezy: Sierpc, Narutowicza 64
Data i godzina: 14.04.2019, od 10:00
Organizator: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Kontakt:
[ pokaż dane kontaktowe ]
Strona www: www.mwmskansen.pl
Dodane przez: Jarosław Asztemborski (15) Star
Poinformuj znajomych:

Opis imprezy

Zwyczaj wykonywania palm wielkanocnych jest jednym z najstarszych i najważniejszych w tradycji związanej z okresem Wielkiej Nocy. Aby go przypomnieć i pielęgnować, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu serdecznie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Tradycyjna palma wielkanocna”.

 

Niegdyś gospodynie samodzielnie wykonywały palmy wielkanocne. Na Mazowszu przypominały one wielobarwne kropidło. Gałązki borówek lub bukszpanu, barwinka, trzciny i wierzbowych witek ozdabiały kolorowymi papierowymi kwiatami, paskami bibuły i wstążkami. Czasem wkładały do palm także pędy porzeczki, bądź maliny. Palmy bardzo mocno związane są z wiosną i przebudzeniem przyrody z zimowego snu. Z tym większą radością w niedzielę rozpoczynającą Wielki Tydzień, tzw. Kwietną lub Palmową zanoszono je do kościoła, gdzie były święcone i obnoszone w procesji. Po powrocie do domu wkładano je za święty obraz, wierząc że dzięki temu łaska Boża będzie sprzyjała domostwu i całemu obejściu. Istniało też silne przekonanie o tym, że posiadały moc odczyniania uroków i ochrony przed nieszczęściami oraz chorobami. W środę popielcową stare palmy spalano, a ich popiołem posypywano głowy wiernych w kościele.

Zwyczaje te wciąż pozostają żywe miedzy innymi dzięki inicjatywom realizowanym przez sierpecki skansen. Obchodom Niedzieli Palmowej w skansenie i konkursowi plastycznemu na Tradycyjną palme wielkanocną, od lat towarzyszy niesłabnące zainteresowanie miłośników mazowieckiego folkloru. Najlepiej świadczy o tym wysoka frekwencja podczas uroczystości i rosnąca w każdej edycji liczba zgłoszeń konkursowych. W tym roku już po raz 19. w skansenie do rywalizacji staną najpiękniejsze palmy wielkanocne z całego Mazowsza.

Zadaniem uczestników jest wykonanie palmy z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych składników (z wyjątkiem chronionych gatunków roślin) i tradycyjnych form zdobniczych. Ze względów technicznych jej długość nie może przekroczyć 3 m. W rywalizacji mogą wziąć udział dzieci i młodzież szkolna, osoby indywidualne w każdym wieku i twórcy nieprofesjonalni. Zgłoszenia przyjmowane będą w kategoriach: indywidualnej i zespołowej. Gotową palmę należy dostarczyć do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu do 8 kwietnia 2019r. Musi być do niej dołączona metryczka zawierająca imię i nazwisko/nazwę autora/autorów, miejscowość, numer telefonu, adres mailowy oraz określenie regionu z którego palma pochodzi. Wszystkie prace zgodne z regulaminem otrzymają numery i 14 kwietnia, podczas obchodów Niedzieli Palmowej w skansenie zostaną wyeksponowane na dziedzińcu kościoła z Drążdżewa. Wyboru najładniejszych palm dokonają uczestnicy wydarzenia poprzez głosowanie na specjalnych kartach, które otrzymają w kasach Muzeum wraz z biletem wstępu. Dodatkowo komisja konkursowa powołana przez Dyrektora MWM przyzna jednej tradycyjnej palmie mazowieckiej nagrodę specjalną. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w tego samego dnia, po mszy świętej, która odprawiona zostanie o godzinie 14.00. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i pamiątkowe dyplomy. Upominki zostaną również rozlosowane wśród osób głosujących.

Więcej informacji o warunkach udziału w konkursie i jego przebiegu znaleźć można w regulaminie dostępnym na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym facebooku. Serdecznie zachęcamy do wspólnego poznawania zapomnianych mazowieckich zwyczajów wielkanocnych.

Informacje dodatkowe

  • Atrakcje dla dzieci
  • Integracja międzypokoleniowa
  • Wydarzenie dla dzieci
  • Wydarzenie wojewódzkie

Mapa miejsca imprezy

Zdjęcia imprezy

Kliknij w miniaturę aby powiększyć zdjęcie

Data dodania imprezy 13.03.2019
Inne wydarzenia dodane przez użytkownika
Liczba odwiedzin: 239 Poleć znajomemu