Wydarzenie

Nazwa imprezy: Jarmark Świętojański 2018
Kategoria imprezy: Jarmarki/Targi
Miejsce imprezy: Wrocław, Rynek
Data i godzina: 07.06.2018, od 10:00 - 25.06.2018
Organizator: Pianoforte Agencja Artystyczna
Kontakt:
[ pokaż dane kontaktowe ]
Strona www: www.jarmarkswietojanski.com
Dodane przez: Serwis konik.pl (4961) StarStarStarStarStar
Poinformuj znajomych:

Opis imprezy

Wróżby, czary, tajemnicze znaki - to tylko część z tego, czego można się spodziewać w Noc Świętojańską, obchodzoną 23/24 czerwca. Jest to bowiem zaczarowana noc, kultywowana dawniej wśród Słowian jako święto ognia i wody. Najważniejsze obrzędy związane były z rozpalaniem ognia i zanurzaniem się w wodzie. Sobótka, zwana też nocą świętojańską, była również świętem miłości oraz płodności. Nieraz gorszono się nią, zakazywano jej z ambon, bo aż wrzała od tańców przy ogniskach, nieprzyzwoitych śpiewek, zalotów oraz zabobonów.

To właśnie Noc Świętojańska, kiedy to dzień jest najdłuższy w roku, stała się inspiracją i motywem przewodnim do zorganizowania od 18 maja do 25 czerwca 2018 r.wielkiego Jarmarku Świętojańskiego, kiedy to na Rynku we Wrocławiu i pobliskiej ul. Świdnickiej zaznasz uczty dla swoich oczu i podniebienia!

Odpowiednie powitanie lata miało zapewnić pomyślność zbiorów, dobrą pogodę i obfitość plonów. Jednocześnie młode dziewczęta i chłopcy wróżyli sobie, jakie powodzenie w miłości przyniesie im gorące lato. Sobótkowe obrzędy musiały zaczynać się przy ognisku. Jedno większe lub kilka małych ognisk musiało być rozpalonych ze świeżego drewna, nad brzegiem rzeki lub na szczycie wzgórza. Wokół ognia tańczono, śpiewano i odprawiano magiczne obrzędy przez całą noc. Tradycyjnie skakano przez ogień w wieńcu lub opasce zrobionych z ziół, co miało chronić przed duchami, demonami, czarownicami oraz chorobami.

Informacje dodatkowe

  • Kuchnia regionalna i tradycyjna
  • Wstęp bezpłatny
  • Wydarzenie wojewódzkie

Mapa miejsca imprezy

Zdjęcia imprezy

Kliknij w miniaturę aby powiększyć zdjęcie

Data dodania imprezy 07.06.2018
Inne wydarzenia dodane przez użytkownika
Liczba odwiedzin: 381 Poleć znajomemu