Wydarzenie

Nazwa imprezy: Jare Gody. Wykład i warsztaty
Kategoria imprezy: Etnograficzne
Miejsce imprezy: Gdańsk, Wyspa-Skarbow-GAK ul. Turystyczna 3
Data i godzina: 22.03.2019, od 17:00
Organizator: Wyspa-Skarbow-GAK
Kontakt:
[ pokaż dane kontaktowe ]
Strona www: https://www.facebook.com/events/2290885677901613
Dodane przez: Serwis konik.pl (4995) StarStarStarStarStar
Poinformuj znajomych:

Opis imprezy

„Włóczył się Jaryło
Po całym świecie.
Rodził żyto w polu,
Płodził ludziom dziecie.
A gdzież on nogą,
Tam żyto kopą.
A gdzież on na ziarnie,
Tam kłos zakwitnie”

 

Wraz z równonocą nastała wiosna! Jarych Godów czas!  Pora wywietrzyć zło zasiedziane, przepędzić zimę i Marzannę,  wnieść w domowe progi malowany symbol radości życia, urodzaju i powodzenia - Pisanki!
W tym roku w "Wyspie Skarbów" świętujemy nadejście wiosny poznając kulturę słowiańską - tak nam bliską, a jednak coraz bardziej zapominaną. Obyczaje towarzyszące obchodom Jarych Godów przetrwały do naszych czasów w obrzędach Wielkanocnych. Dowiemy się m. in co oznaczały pierwotnie, kim byli Jaryło i Marzanna  oraz Perun i Matka Ziemia i dlaczego ich postacie są ściśle związane z fenomenem odejścia zimy i powrotu wiosny.

 

W programie:
- 11:30 – 13:00 – Sznurkowe pisanki warsztaty dla dzieci z S.P. nr 87 
- 17:00 – 18:00 – Wiosna w mitologii i obrzędowości dawnych Słowian 
- 18:30 – 19:30 – Wiosenny mit Jaryły i Marzanny - warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży

 

"Wiosna w mitologii i obrzędowości dawnych Słowian"  wykład prow. Mikołaj Jarmakowski

 

Prelekcja dotyczyć będzie dwóch podstawowych słowiańskich mitów płodności - mitu o Jaryle i Marzannie oraz Perunie i Matce Ziemi - które, uwikłane w szerszy kontekst kosmologii dawnych Słowian, stanowiły wyjaśnienie fenomenu odejścia zimy i powrotu wiosny. Źródła rekonstrukcji naukowej tego mitu, głównie pieśni i podania wierzeniowe, prowadzą nas do niesamowicie bogatej ludowej obrzędowości wiosennej: tzw. kolędowania wiosennego, w którego formach i strukturze kryje się ogrom prastarych treści mitologicznych sięgających w głąb religii wspólnot indoeuropejskich. Prelegent, biorąc za punkt wyjścia zrekonstruowany przez naukowców słowiański mit płodności, ukaże nam świat, który się rodzi i przeobraża; świat, który jeszcze niedawno skuty lodem przez Moranę i Welesa, zostaje uwolniony stwórczym gromem Peruna i następnie zapłodniony przez Jaryłę, jego syna, w swoistym "dance macabre" mitologii dawnych Słowian.

 

"Wiosenny mit Jaryły i Marzanny - warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży"  
prow. Mikołaj Jarmakowski

 

Jak głoszą stare pieśni, bajki i gawędy, na wiosnę świat rodzi się ponownie. Wraz z nim ginie to, co stare i przychodzi wiosna, Nowe Latko. Bywało więc drzewiej i tak, że ludzi Moranę palili i topili, odsyłając precz, w Zaświaty, mroźną snu i śmierci Boginię. Gdy zaś Marzanna za rzekę mityczną przeszła czekali na wiosennego młodzieńca zwanego Jaryłą, Jarowitem, a do niedawna także i Jasiem. Chcąc tedy by wiosna szybciej nadeszła, Przodkowie ognie palili, obrzędy czynili, tańce tańcowali i święte znaki malowali.  
W zgodzie z prastarymi tradycjami wołania wiosny zapraszamy na warsztaty artystyczne związane z wiosennym mitem Jaryły i Marzannny. W nawiązaniu do kujawskich tradycji tzw. sypanek, obrazków piaskowych, wraz z tymi młodszymi i nieco starszymi wspólnie stworzymy opowieść, która zobrazuje to, jak nasi Przodkowie, Słowianie, wyobrażali sobie odejście zimy i przyjście wiosny. 

 

Mikołaj Jarmakowski - Student antropologii kulturowej w Instytucie Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, wieloletni pasjonat kultur indoeuropejskich, szczególnie słowiańskich. Działacz muzyczny i kulturowy z Trójmiasta, związany z inicjatywami Stowarzyszenia Styna (Festiwal Kultury Dawnych Słowian „Kupalnocka Godziszewska”, Akademia Źródeł Kociewia), Ogólnopolskim Świętem Stado, Korowodem Kultur Ludowych czy Dymarkami w Nowej Słupi czy Kapelą Przewłockiego. Liczne warsztaty oraz prelekcje związane z kulturą słowiańską prowadził zarówno na Pomorzu (Grodzisko Sopot, Grodzisko Owidz, Muzeum Etnograficzne w Gdańsku Oliwie, Uniwersytet Trzeciego Wieku), jak i poza Pomorzem (cykl spotkań z kosmologią Słowian). Obecnie współprowadzi finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt „Mały Kolberg”, w ramach którego prowadzi zajęcia dla nauczycieli i działaczy kulturowych z zakresu edukacji w obszarze kaszubskiej kultury tradycyjnej.

Informacje dodatkowe

  • Atrakcje dla dzieci
  • Wstęp bezpłatny
  • Wydarzenie wojewódzkie

Mapa miejsca imprezy

Zdjęcia imprezy

Kliknij w miniaturę aby powiększyć zdjęcie

Data dodania imprezy 05.03.2019
Inne wydarzenia dodane przez użytkownika
Liczba odwiedzin: 152 Poleć znajomemu