Wydarzenie

Nazwa imprezy: Gotowanie na polanie
Kategoria imprezy: Etnograficzne
Miejsce imprezy: Sierpc, ul. Narutowicza 64
Data i godzina: 06.05.2018, od 10:00
Organizator: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Kontakt:
[ pokaż dane kontaktowe ]
Strona www: www.mwmskansen.pl
Dodane przez: Jarosław Asztemborski (10) Star
Poinformuj znajomych:

Opis imprezy

Żadne potrawy nie mogą się równać z jedzeniem przygotowywanym przez babcię podczas wakacji na wsi. Ona piekła najpyszniejsze ciasta, podawała najlepsze zsiadłe mleko i częstowała najsłodszym kompotem. Ona robiła najsmaczniejsze zupy i smażyła wyjątkowe placki. Tylko ona wiedziała jak to się dzieje, że ciasto na chleb rośnie w dzieży. Te i wiele innych smaków dawnej wsi pragnie przypomnieć Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu podczas organizowanej 6 maja w godzinach 10.00–18.00 imprezy plenerowej „Gotowanie na polanie”.

Najważniejszym punktem programu imprezy będzie konkurs kulinarny. O miano najsmaczniejszej tradycyjnej potrawy mazowieckiej rywalizować będą produkty przygotowane przez wytwórców lokalnych, członkinie kół gospodyń wiejskich, kucharzy i miłośników dawnej kuchni. Oceny ich pracy dokona komisja konkursowa, w skład której wejdą przedstawiciele Muzeum i osoby wyłonione spośród uczestników imprezy. Laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy i sprzęt gospodarstwa domowego. Wszystkich dań konkursowych będzie można skosztować na stoiskach wystawców podczas kiermaszu regionalnego jadła. W ich ofercie znajdą się wyroby rękodzieła i rzemiosła. Wśród wielu atrakcji imprezy znajdą się konkursy kulinarne z nagrodami sprawdzające sprawność manualną, zręczność, ale także wiedzę uczestników. W chałupach wiejskich zwiedzający zobaczą wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” wzbogacone pokazami tradycyjnych zajęć codziennych, rękodzieła i prac polowych. Pozwolą im one lepiej zrozumieć obyczajowość oraz zwyczaje ludności wiejskiej sprzed stu lat. Podczas prezentacji ożyją także kuchnie. Turyści posmakują jedzenia spożywanego przez ludność wiejską w czasie wiosennych prac polowych i dowiedzą się jakie dania zdobiły wtedy pańskie stoły. Przekonają się, że choć dieta chłopów była dość uboga, to jednak jedli oni naprawdę smacznie. Gospodynie będą częstować ich kaszą jęczmienną z okrasą, kruchymi domowymi ciastkami, kawą zbożową, napojem z mniszka lekarskiego, ubijanym w kierzance masłem na chrupiącym chlebie i ręcznie wyrabianymi kluskami. Przyjrzą się też jak wyglądało tłoczenie oleju lnianego na gorąco i spróbują świeżego produktu. Dzieci wezmą udział w warsztatach kaligrafii przygotowanych w wiejskiej izbie lekcyjnej, a także pobawią się replikami dawnych zabawek. Usiądą wraz z garncarzem do koła garncarskiego. W jednej ze stodół będą miały okazję wymłócić zboże cepami, zmielić je z pomocą żaren, dowiedzą się też jak powstawała kasza. Kolorytu wydarzeniu dodadzą członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. W przebraniach przekupek, parobków, dziadów proszalnych, ludności wyznania mojżeszowego, szlachty zagrodowej i inteligencji wiejskiej pokażą oni jak żyło się wsi mazowieckiej z początku XX wieku. Nie zbraknie też okazji do przejażdżek konnych bryczką i w siodle.

Zgodnie z tradycją muzeum w Sierpcu o godzinie 14.00 w kościele z Drążdżewa odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Impreza stanowić będzie ucztę nie tylko dla ciała, ale także dla ducha. Na scenie amfiteatru wystąpi Zespół Folklorystyczny Kurpianka Cepelia, który zaprezentuje dwuczęściowe barwne widowisko obrzędowe pt. „Wesele Kurpiowskie”. Podczas spektaklu artyści zaprezentują obrzędy związane z przygotowaniami do ożenku i ucztą weselną. Uczestnicy koncertu usłyszą też najpopularniejsze przyśpiewki i utwory ludowe w wykonaniu wiejskiej kapeli Pana Jacka.

Pełen program imprezy dostępny jest na stronie Muzeum

 

Serdecznie zapraszamy!

Informacje dodatkowe

 • Atrakcje dla dzieci
 • Integracja międzypokoleniowa
 • Kuchnia regionalna i tradycyjna
 • Parking bezpłatny
 • Pokazy rękodzieła
 • Produkty rolnictwa tradycyjnego
 • Program artystyczny
 • Warsztaty ginących zawodów
 • Wstęp płatny
 • Wydarzenie dla dzieci
 • Wydarzenie lokalne
 • Wydarzenie ogólnopolskie
 • Wydarzenie powiatowe
 • Wydarzenie wojewódzkie

Mapa miejsca imprezy

Zdjęcia imprezy

Kliknij w miniaturę aby powiększyć zdjęcie

Data dodania imprezy 27.04.2018
Inne wydarzenia dodane przez użytkownika
Liczba odwiedzin: 420 Poleć znajomemu