Wydarzenie

Nazwa imprezy: Dzień Wolności Chłopskiej 2018
Kategoria imprezy: Historyczne
Miejsce imprezy: Gorajec, Gorajec 14 - Chutor Gorajec
Data i godzina: 28.04.2018, od 18:00
Organizator: Stowarzyszenie Folkowisko
Kontakt:
[ pokaż dane kontaktowe ]
Strona www: www.folkowisko.gorajec.info
Dodane przez: Serwis konik.pl (4961) StarStarStarStarStar
Poinformuj znajomych:

Opis imprezy

Nie wiele w naszej historii radosnych świąt, tym bardziej takich, które odwołują się do tradycji chłopskiej, my postanowiliśmy to zmienić. Chcemy ogłosić dzień zniesienia pańszczyzny świętem narodowym, radosnym, jednoczącym ludzi i narody. Tak jak to się stało w roku 1848 w Galicji. 
Zapraszamy na warsztaty tańców tradycyjnych, potańcówkę, wspólne śpiewanie przy ognisku i grę wiejską „Po wolność!” i nocny koncert. Razem postaramy się przenieść w czasie, powróci do korzeni, przypomnieć zapomnianą historię. 
Dla chłopa galicyjskiego rok 1848 był przełomowym momentem. To właśnie wtedy dzięki zniesieniu obowiązku pańszczyźnianego odbyła się wielka, bezkrwawa, społeczna rewolucja, wraz ze zniesieniem pańszczyzny w wiejski lud wstąpiła nadzieja na odmianę losu, na tak upragnioną swobodę-wolność. 
Dlaczego postanowiliśmy przypomnieć o tym wydarzeniu właśnie w Gorajcu? Ponieważ dla dawnych mieszkańców tej niewielkiej podkarpackiej wsi zniesienie pańszczyzny miało wyjątkowe znaczenie, żeby je upamiętnić na rozdrożach gromadnie ustawiono monumentalny dziękczynny krzyż, przy którym co roku odbywały się rocznicowe uroczystości, a Hrehorij Wójtow własnym sumptem ufundował do miejscowej cerkwi obraz „Pamiątka zniesienia pańszczyzny w Gorajcu”.

Informacje dodatkowe

  • Atrakcje dla dzieci
  • Integracja międzypokoleniowa
  • Kuchnia regionalna i tradycyjna
  • Program artystyczny
  • Wydarzenie lokalne
  • Wydarzenie powiatowe
  • Wydarzenie wojewódzkie

Mapa miejsca imprezy

Zdjęcia imprezy

Kliknij w miniaturę aby powiększyć zdjęcie

Data dodania imprezy 29.03.2018
Inne wydarzenia dodane przez użytkownika
Liczba odwiedzin: 474 Poleć znajomemu