Wydarzenie

Nazwa imprezy: Armii w darze. 80.rocznica przekazania broni ze zbiórki Funduszu Obrony Narodowej w Nowym Tomyślu
Kategoria imprezy: Historyczne
Miejsce imprezy: Nowy Tomyśl, P. Niepodległości
Data i godzina: 16.06.2018, od 10:00
Organizator: TDH 57pp
Kontakt:
[ pokaż dane kontaktowe ]
Strona www: www.tdhpieta.dobroni.pl
Dodane przez: TDH 57pp (7) Star
Poinformuj znajomych:

Opis imprezy

W lipcu tego roku przypada 80. rocznica przekazania broni ze zbiórki Funduszu Obrony Narodowej w Nowym Tomyślu. Dokładnie 10 lipca 1938 roku na ówczesnym Pl. Marszałka Piłsudskiego nastąpiło uroczyste przekazanie przez społeczeństwo Powiatu Nowotomyskiego wspaniałego daru dla armii polskiej „w postaci 28 karabinów maszynowych i innego sprzętu wojskowego, ufundowanego kosztem 140 tysięcy złotych”.
Jako Stowarzyszenie TDH 57pp pragniemy w Nowym Tomyślu, w dniu 16 czerwca 2018 roku w sposób szczególny uczcić to najważniejsze dla miasta, z okresu 20-lecia międzywojennego, wydarzenie, organizując pod hasłem "Armii w darze. 80. rocznica przekazania broni ze zbiórki Funduszu Obrony Narodowej w Nowym Tomyślu" szereg działań, m.in.:
1.    Wystawa z okazji 80. rocznicy przekazania broni ze zbiórki Funduszu Obrony Narodowej w Nowym Tomyślu (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu, ul. Witosa 8) - planowane otwarcie o godz. 10.00
2.    Defilada uczestników obchodów i sprzętu wojskowego ulicami Nowego Tomyśla (ul. Poznańska, Pl. Chopina, ul. Piłsudskiego, ul. Witosa, ul. Tysiąclecia, Pl. Niepodległości) - planowany start z ul. Poznańskiej 33, z parkingu zlokalizowanego na tyłach Urzędu Gminy o godz. 11.00
3.    Polowa Msza Św. (Pl. Niepodległości, Nowy Tomyśl) - godz. 11.45 - 12.45
4.    Uroczyste przekazanie broni (Pl. Niepodległości, Nowy Tomyśl) - godz. 13.00
5.    Piknik historyczny (Pl. Niepodległości, Nowy Tomyśl) - godz. 13.30 - 17.30
6.    Koncert – muzyka z okresu II RP (Pl. Niepodległości lub ew. muszla koncertowa przy NOK, Nowy Tomyśl) - godz. 18.00 - 20.00
Planowane na taką skalę uroczystości skierowane są do mieszkańców Powiatu Nowotomyskiego. Celem tej imprezy historycznej jest przede wszystkim przypomnienie, a dla większości zapoznanie z najważniejszymi wydarzeniami jakie miały miejsce w okresie 20-lecia międzywojennego. Podkreślenie ofiarności mieszkańców, którzy rozumiejąc potrzebę wsparcia Wojska Polskiego zjednoczyli się we wspólnym działaniu w ramach Funduszu Obrony Narodowej.
Pragniemy nadmienić, że do organizacji nowotomyskich uroczystości zaprosiliśmy 17. Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego z Międzyrzecza. Odbędzie się to w ramach „Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych Jednostek Wojskowych z Organizacjami Pozarządowymi i Innymi Partnerami Społecznymi w 2018 roku” zatwierdzonego przez Ministra Obrony Narodowej w dniu 22.02.2018 roku (strona 139 poz. 933). W nowotomyskich uroczystościach planowany jest udział następującego rodzaju sprzętu wojskowego:
1.    Czołg LEOPARD 2A5,
2.    152mm ahs „DANA”,
3.    KTO ROSOMAK MK 120K „RAK”,
4.    KTO ROSOMAK HITFIST,
5.    WEM na podwoziu KTO ROSOMAK,
6.    23mm aplot ZU-23-2 STAR 266H,
7.    quad Arctic Cat 400.
W obchodach wezmą również udział grupy rekonstrukcyjne odtwarzające ludność cywilną i Wojsko Polskie z okresu II RP. Obok rekonstruktorów planowany jest także pokaz rzemiosła przez osoby wykonujące dawne zawody. Co prawda nadal są one obecne we
współczesnym świecie, jednak już bez takiego wpływu na życie mieszkańców jak to miało miejsce chociażby w dwudziestoleciu międzywojennym (plecionkarz, kowal, powroźnik, rymarz).
W zakresie finansowania rocznicowych obchodów obok wsparcia ze strony Fundacji Enea otrzymaliśmy jeszcze dotację z Gminy Nowy Tomyśl w wysokości 10 100,00 zł. Środki zostały pozyskane w ramach umowy o realizację zadania publicznego "Armii w darze. 80. rocznica przekazania broni ze zbiórki Funduszu Obrony Narodowej w Nowym Tomyślu" zawartej z Gminą Nowy Tomyśl w dniu 20 lutego 2018 roku.
Wydarzenia w 1938 roku odbiły się szerokim echem na terenie całego kraju. Na taką skalę żadne inne uroczystości w Nowym Tomyślu nie miały już później miejsca. W czerwcu tego roku również planujemy nadać uroczystościom odpowiednią rangę i dlatego wierząc w pomyślną realizację naszych założeń serdecznie zapraszamy na nowotomyskie obchody już dzisiaj!

Informacje dodatkowe

  • Atrakcje dla dzieci
  • Integracja międzypokoleniowa
  • Parking bezpłatny
  • Pokazy rękodzieła
  • Program artystyczny
  • Warsztaty ginących zawodów
  • Wstęp bezpłatny
  • Wydarzenie dla dzieci
  • Wydarzenie powiatowe

Mapa miejsca imprezy

Zdjęcia imprezy

Kliknij w miniaturę aby powiększyć zdjęcie

Data dodania imprezy 13.05.2018
Inne wydarzenia dodane przez użytkownika
Liczba odwiedzin: 556 Poleć znajomemu